Soft skill, hard skill? – készségekről az önéletrajzban
Szó szerinti jelentésük szerint puha és kemény készségekről van szó, melyek helyet kell, hogy kapjanak az önéletrajzban. A hard skill mérhető, igazolható készségeket jelent, ilyen a szakirányú végzettség, a technikai kompetenciák, voltaképp azok a dolgok, melyek igazolhatók, bizonyíthatók. Oklevéllel, bizonyítvánnyal. Elengedhetetlen tehát a hard skillek felsorolása az önéletrajzban.
De ugyanígy fontos az is, hogy a pályázó milyen soft skillekkel rendelkezik. Ezek azok a készségek, melyekkel személyes és szociális tulajdonságokat lehet leírni, és nem a tudáshoz kapcsolódnak. Ezek az úgynevezett puha készségek azt mutatják meg, hogy hogy tud majd valaki ellátni egy munkakört. Azért is jelentősek ezen készségek, mert ezek nem taníthatók, nehezebben sajátíthatók el.
Hogy építsük be a készségeket az önéletrajzba és a kísérőlevélbe?
Ahhoz, hogy kiegyensúlyozott jelölt benyomását keltsük, fontos a soft és hard skillek beépítése az önéletrajz minden szakaszába és a kísérőlevélbe is. Amikor a készségeinkről beszélünk, lehetőleg használjunk példákat, hogy megmutassuk, milyen eredményeket értünk el korábbi munkaköreinkben.
Fontos, hogy a legmeggyőzőbb képességeinket az önéletrajz összefoglalójába írjuk bele, ez ugyanis az első része az önéletrajznak, amelyet elolvasnak a felvételi menedzserek, így ha itt látják a keresett készségeket, akkor valószínűleg folytatják majd az olvasást.
Hard skills – a megszerzett tudás
Ezek a más néven technikai készségek lehetnek egyszerűek, mint például a számítógép használatának képesége, de összetettek is. A szakmai és technikai tudást kézzel fogható végzettségekkel, és eredményekkel kell tudni igazolni. Tehát a munkatapasztalat, a szakirányú végzettség, a szakmai gyakorlat és minden továbbképzés ide tartozik. Az önéletrajz az esetek nagy részében inkább hard skill-központú, ez természetes.
A hard skill képességek tehát mindazok, amik tanulhatók. Nagy a kereslet napjainkban például az alábbi hard skillek iránt: kódolás, digitális marketing, felhőalapú szolgáltatások, mesterséges intelligencia, könyvvizsgálat, banki műveletek, mérnöki tevékenység, idegen nyelvek ismerete.
Soft skills – személyiség és szociális tulajdonságok
Melyek lehetnek ezek? Empátia, kíváncsiság, jó memória, kritikus gondolkodás, konfliktuskezelés, döntéshozatal, tárgyalási képességek, figyelem a részletekre, önálló munkavégzési képesség. Elsőre talán nem tűnnek fontosnak egy pályázati anyag összeállításakor, de valójában a soft skillekből nagyon sok mindent meg lehet tudni valakiről. A kommunikációs készség is ide tartozik, ebből kiderül, hogy milyen hatékonyan tudunk információt átadni és befogadni, legyen szó akár egy beszélgetésről, akár egy előadásról. A csapatmunka is fontos készség, a másokkal való hatékony együttműködésnek igen nagy jelentősége van. A problémamegoldó készség is fontos lehet szinte bármilyen munkakörben, mint ahogy a megbízhatóság és a rugalmasság is.
Jó tudni, hogy egyre értékesebbé válnak azok a jelöltek, akik nemcsak megfelelő tudással és tapasztalattal rendelkeznek, de a soft skillek tekintetében is értékesek.
Ide kattintva hozzájuthatsz egy önéletrajz mintához, amibe a fent írt készségek közül sokat be tudsz illeszteni, ami úgy érzed, hogy rád illik.
Ha már kész a szuper önéletrajzod, weboldalunk Állásajánlatok menüjében böngészhetsz a Veszprém- és Fejér megyei állások közül, sőt akad helybeli vagyis várpalotai állás is.
Sőt, létrehoztunk egy állásokkal foglalkozó Facebook csoportot is, ahol úgyszintén keresgélhetsz az állások között.