Mi az ideális étrendje a kutyáknak? Ha kisállat beszerzésén gondolkodunk, a felmerülő kérdések sorában az egyik első a táplálkozáshoz kötődik. Pontosan mit és mennyit eszik az adott állat? Mi alkalmas jutalomfalatnak és mi az, amire szüksége van ahhoz, hogy egészséges maradjon?
A kutyák ízlése – ínyencek és konyhamalacok
Ahogy az emberek esetében, úgy négylábú barátainknál is széles a paletta. Egyes kutyák bármit mohón és hálásan falnak fel, amit eléjük tesznek, míg mások sokszor csak finnyásan turkálják az ételt – bár ez sok esetben a gazdi túlzott kényeztetésére vezethető vissza. Ahogy az általában lenni szokott, mindkét szélsőség kerülendő. A válogatós kedvenc esetében igazi kihívás lehet rávenni az állatot, a megfelelő tápanyag elfogyasztására, főleg elégséges mennyiségben. A mohó, bármit elfogyasztó állatoknál viszont sokszor épp az okozza a problémát, hogy olyan ételt is elcsennek és behabzsolnak, ami kimondottan káros lehet nekik. A felelősségünk tehát mindenképp óriási, így aztán fontos tájékozódni és szemmel tartani kutyáinkat a saját érdekükben.
Mire van szüksége a kutyáknak?
Ezt a kérdést nem lehet röviden megválaszolni, ugyanis számos változótól függ. A legfontosabb ilyen tényező a kutya kora és életmódja. Egy magas fizikai aktivitással bíró, sokat mozgó kutyának másra van szüksége, mint egy egész nap heverésző kis kedvencnek.
Sokakat meglep, hogy a kutyáknak rostokra is szüksége van. A zöldségek és gyümölcsök megkönnyítik az emésztést és az egészséges bélmozgást. Vannak kutyák, akik egészben rágcsálják az almát, mások esetében trükkökhöz kell folyamodni (például borsót, répát csempészni a hús közé). Ezen a ponton érdemes megjegyezni, hogy minél fiatalabb a kutyus, annál kevesebb rostot igényel a szervezete: kéthónapos kora előtt egyáltalán nincs szüksége rá, csupán az anyatejre. Ezt követően az étrendjébe lassan (10 százalékkal kezdve) integrálhatjük a gyümölcsöket, zöldségeket.
A vas szintén fontos eleme a kiegyensúlyozott étrendnek. Igaz ez ránk, és négylábú barátainkra is. Ennek az alapvető tápanyagnak legjobb forrásai a máj, a tüdő, a vese, a nyelv és a lép – sokan undorodnak a belsőségektől, de a kutyák kimondottan kedvelik őket.
Amit mindenképp tanácsos kerülni a kutyáknál
A karalábét, a karfiolt, a lencsét és a száraz hüvelyeseket azonban a kutyák kifejezetten rosszul viselik: puffadást és hasi fájdalmat okoznak, így ezeket semmiképp sem ajánlott felvenni a menübe. A sós, fűszeres nassolni valók is abszolút kerülendők – persze elvétve egy-egy szál ropi nem okoz gondot, de a gyakori, vagy nagy tételben történő sóbevitel kifejezetten ártalmas a kutyákra nézve. A legismertebb veszélyforrást a cukros, vagy édesítőszerrel készült édességek jelentik, ha a kutyánk megette az elől felejtett édességet tanácsos azonnal orvoshoz vinni.
Konklúzió
Az állattartás nagy felelősséggel jár, és számos dolgot tanácsos megtanulni, mielőtt belevágunk. Az egyik, hogy milyen ételt adhatunk kedvenceinknek, és mi az, amit el kell kerülnünk. Szerencsére a kiegyensúlyozott táplálkozást elősegítő kutyaeledelek és nassolni valók már nagy választékban elérhetők. Sok konzerven még az ajánlott életkort is feltüntetik, így nem kell plusz egy éhes szájra „főznünk” minden nap, és több idő maradhat a közös játékra.
Friss álláshirdetésekért továbbra is figyeld a www.varpalotainfo.hu oldalát, vagy kövesd be Facebook oldalunkat illetve iratkozz fel hírlevelükre hogy az elsők között megkapd az újságot már csütörtökön!!!!
Legfrissebb állásajánlatainkért csatlakozz csoportunkhoz ITT
Ide kattintva ingyen önéletrajz mintát tölthet le, hogy biztosan sikerrel vegyed az első akadályt!!!
Ha segítségre van szükséged a képességek, készségek kitöltése terén innen nyugodtan gyűjthetsz információkat.