Felnőttként szerezhetünk barátokat a munkahelyen vagy mégsem?
A kollégád a barátod?
Felnőttként az életünk nagy részét a munkahelyünkön töltjük, ezért kiváló helyszíne lehet annak, hogy hosszú távú barátságok alakuljanak ki az egyes kollégák között. Sokszor a munkahelyi légkör miatt keres valaki más munkahelyet, majd belépéskor mindenki bizakodik a jó kapcsolatokban. A munkahelyi barátságokat azonban nem szabad összekeverni azokkal a barátságokkal, melyek évek óta fennállnak és nem fűződik semmilyen érdek hozzájuk.
Felnőttként szerezhetünk barátokat?
Új barátokat szerezni felnőttként bizony nagyon nehéz. Hisz a világot, az életet teleszövik az érdekek, a bizalom megszerzése, kialakítása nehéz dolog, és hatványozottan igaz ez akkor, amikor az ember a munkahelyén próbál baráti kapcsolatokat kialakítani. Pedig egy munkahelyen is fontos a jó kapcsolat, hogy az ember számíthasson a munkatársaira és viszont. Ha kialakul egy jó munkahelyi közösség, akkor annak tagjai könnyebben tudnak megküzdeni a stresszel, tudják egymást segíteni tanácsaikkal, legyenek azok akár a karriert illető tanácsok is. Ha problémánk adódik valamilyen témával kapcsolatban, egy munkahelyi barát jobban rálát, és jobb tanácsot tud adni, hogy hogy is kezeljük ezt a problémát.
Az első napok a legnehezebbek az új munkahelyen!
Amikor új munkahelyen kezdesz el dolgozni és senkit nem ismersz, bizony az első napokban nagyon kellemetlen érzés, de szinte minden esetben gyorsan alakulnak az ismerkedős beszélgetések. Itt óvatosságra intenék mindenkit! Ha túl sok és túl intim részleteket árulunk el magunkról, az könnyen a munkánk és a munkahelyi előrejutásunk akadályává válhat. Jó tudni, lehet, hogy a magánéleti részletek inkább kedvezőtlen fényben világítanak meg bennünket. Csak óvatosan az elején!
Hogyan ismerkedjünk határvonalakkal a munkában?
A következő felsorolás segítségedre lesz:
- Indítsunk lassan az ismerkedésnél, ne adjunk rögtön bizalmat, hiszen nem ismerjük egymást. Ártatlanabb dolgokról és nagy vonalakban beszéljünk.
- Elsősorban a munkánkra figyeljünk, ez az első. Senkinek nem szimpatikus, ha azt látják, végigbeszélgetjük a munkaidőt.
- Kerüljük az intim és magánéleti témákat. Annak semmilyen kezdő kapcsolatban nincs helye, főleg nem egy munkahelyi ismerkedésnél.
- Óvatosan a kritikákkal! Ha panaszkodnak a kollégák, inkább csendesen hallgassuk végig őket, minden tapasztalat nélkül nem lehet még sok véleményünk semmiről. Lesz az majd nekünk is idővel.
- Vegyél bátran részt a munkaidőn kívüli céges programokban, sőt segítséged is érdemes felajánlanod a szervezésben. Ezek az alkalmak, lazább légkörben, megkönnyítik az ismerkedést.
- Próbáld meg megismerni a kollégáidat. Mit szeretnek, hogy élnek, mik a vágyaik? Persze aki saját magáról beszél, hajlamos lehet panaszáradatot zúdítani a partnerére, ezt kerüljük el. Sokan beszélnek, de kevesen hallgatnak, ezt az alapelvet ne felejtsük el és váljunk aktív hallgatókká. Hallgassuk meg, amit a munkatársunk mond és reagáljunk rá, figyeljünk, kérdezzünk. Ezzel máris szimpatikussá válhatunk.
Apropó, szimpátia. Aki nem szimpatikus, azzal nyilván ne barátkozzunk, keressük meg a számunkra kedves embereket. És ne felejtsük el, hogy a barátságnak is vannak határai. Ha barátságról beszélhetünk egyáltalán.Nehéz egy hosszú munkahelyi kötelékről eldönteni, hogy mi tartja össze.Nem biztos, hogy a rögtön szimpatikus emberek maradnak mellettünk, sokszor az vállik barátunkká, akiről első érzéseink kifejezetten negatívok voltak. Ismerős ugye? Adj időt magadnak kiismerni, megismerni az új ismerőseidet.
Ha úgy érzed, hogy a kollégád a barátod is lehet, azért mérlegelj és tedd fel magadnak az alábbi kérdéseket:
- Vajon rábízhatom a titkaimat?
- Rivalizál velem a munkában?
- Az életemnek is része, vagy csak a munkahelyemen számíthatok rá?
- Ismerem a munkahelyen kívüli barátait, családját?
Ha a válasz a fenti kérdésekre minden esetben igen, az remek, mert ezek szerint van egy igazi barátunk.
Viszont ha csupa nem a válasz, érdemes némi távolságot tartani a munkahelyi baráttal a kényelmetlen helyzeteket elkerülése érdekében. Ne felejtsük el, ha barátot nem is szerzünk magunknak, a jó munkahelyi légkör, a csapathoz tartozás érzése (ha az jól működik), egy értékes része az életünknek, mely erőt ad a napi munkában töltött órákhoz.
„A jó barátsághoz kell valami lelki rokonság. Nem a jellem, nem a világnézet, hit, közös eszme, műveltség vagy az érdeklődési kör az, ami igazán összeköt bennünket, hanem a lelki rokonság.” (Müller Péter)
Változtatnál és állást keresel? Csatlakozz csoportunkhoz a legfrissebb állásajánlatokért!
További cikkek a témában ITT
Nézd milyen egyszerű nálunk hirdetni!