Vekerdy Tamás gyermekpszichológus találóan fejezi ki a serdülők működését: „átalakítás miatt átmenetileg zárva”. S tényleg, sok-sok változáson mennek keresztül, testileg, hormonálisan, idegrendszeri és lelki szinten is.
A kamaszkor kihívásai a szülők szemszögéből
Kevés életszakasz olyan félelmetes, mint a kamaszkor.
A szülők attól tartanak, hogy ezekben a viharos években édes, gondolkodó gyermeküket egy dacos, kedvetlen kamasz váltja majd fel. Bár igaz, hogy ezekben az években a serdülők igyekeznek érvényesíteni függetlenségüket, de ez nem azt jelenti, hogy feltétlenül megromlik a vele való kapcsolat. Éppen ellenkezőleg, gyermeked egyre jobb képessége, hogy felnőtt szinten kapcsolódjon másokhoz, még közelebb hozhat titeket egymáshoz.
Felkészülés a tinédzserévekre: A szülői stílus hozzáigazítása
A serdülő nevelése során két alapvető hiba van, amelyet el kell kerülni:
- Az egyik az a hajlam, hogy azt feltételezed, hogy gyermekednek hirtelen nincs már szüksége rád
- a másik pedig a kísértés, hogy szélsőségesen reagálj, amikor gyermeked kivívja autonómiáját.
Igazából eléggé kettős időszak ez. A kamaszok igénylik, hogy békén hagyják őket, ne szóljanak a szülők bele semmibe, de valójában nagyon is igénylik, hogy jelen legyenek a családban!
Fel kell készülnöd arra, hogy nagyobb szabadságot adj a gyermekednek, mint a korábbi években, ez igaz. Paradox módon azonban arra számíthatsz, hogy e változás következtében még inkább szüksége lesz iránymutatásra! Először fog nagy, ijesztőnek tűnő döntéseket meghozni: legyen szó az első komoly kapcsolatáról, vagy arról, hogyan maradhat biztonságban, amikor sötétedés után kint maradhat, lesznek pillanatok, amikor gyermeke jobban egyedül érzi majd magát, mint valaha. Elengedhetetlen, hogy tudja, hogyan lehetsz ott neki ezekben a pillanatokban anélkül, hogy az tolakodó lenne. Ha ezt el tudod sajátítani, valószínűleg gyermeked legjobb bizalmasa leszel.
A kamaszkorra jellemző, hogy előbbre helyezik a kortárs kapcsolatokat, és emiatt a szülők időnként kissé kirekesztettnek érzik magukat . A tizenévesek annyira félnek attól, hogy elveszítik társaik bizalmát, hogy jellemzően eltitkolják azokat a dolgokat, amelyek miatt a legsebezhetőbbnek érzik magukat, néha még a legközelebbi barátaik elől is. Próbálnak menőnek tűnni előttük.
Ez az eltávolodás a szülőktől tehát természetes, ha megérted őt, hogy igyekszik függetlenné válni, a későbbi években könnyebben fog visszatalálni hozzád.
Győződj meg arról, hogy gyermeked tudja, hogy mindig készen állsz a beszélgetésre, és nem fogsz túl kemény kritikával reagálni, ha hibát követ el. Ez különösen akkor szükséges, ha a kapcsolatokról, a szexualitásról van szó: gyermeked sok vegyes üzenetet fog kapni a szexről és a kapcsolatokról a médiából, és rád fog támaszkodni, hogy helyreállítsd elképzeléseit.
A kamaszkor kihívásaiként általánosságban elmondható, hogy amikor a szabályokról és korlátokról van szó, a tizenéveseknek egyensúlyra van szükségük e téren is.
A túlzottan megengedő szülői nevelés azt eredményezheti, hogy gyermeked szeretetlennek érezheti magát. Másrészt a rendkívül szigorú szülői nevelés egyrészt a lázadás receptje, másrészt valószínűleg meggátolja gyermeke függetlenné válását. A szabályokat és korlátokat úgy kell kialakítani , hogy azok megóvják őt, miközben lehetővé teszik számára, hogy felfedezze és kifejezze egyéniségét.
Kovácsné dr. Benkő Anita pszichológus, TSMT terapeuta
www.facebook.com/csodavilagvarpalota
További cikket ITT olvashat
Trackback/Pingback
- Klímaszorongó fiatalok: okok és megoldások – […] Ha hasonló cikkeket szeretnél olvasni, KATT IDE. […]