A megfelelő állás megtalálása már az önéletrajz megírásánál elkezdődik. Az önéletrajzunkat érdemes arra az adott pozícióra szabni, ahová épp be kívánjuk nyújtani – ne essünk abba a hibába, hogy egy állandó sablont küldünk az összes munkáltató felé, hiszen így kimaradhatnak a majdani munkaadónk számára fontos információnk akár rólunk, akár tapasztalatunkról, vagy a készségeink kapcsán. Az önéletrajzunk legyen tárgyilagos, informatív és lényegre törő. Javasolt, ugyanakkor amennyiben a hirdetésben kérik, akkor kötelező motivációs levelet is csatolni az önéletrajzunk mellé.
A motivációs levél külalakja
A jó motivációs levél átgondolt és a rendezettség hatását kelti. A betűtípust ne cifrázzuk túl, az általánosan elfogadott „Times New Roman” vagy az „Arial” 12-es betűméretben bárhol megállja a helyét. A levelet indítsuk megszólítással – amennyiben tudjuk a nevét annak, akinek küldjük az önéletrajzunkat, szólítsuk a nevén, ha azonban nem áll név a rendelkezésünkre, használjuk a hölgyem vagy uram megszólítást.
A levelet zárjuk dátummal, aláírással, akárcsak a hivatalos leveleknél. A hibák – akár helyesírásra, akár például a cégnévre gondolunk – kiküszöbölésére olvassuk át többször a motivációs levelet. Nincsen annál kiábrándítóbb egy HR-es számára, mint egy helyesírási hibáktól vagy elütésektől hemzsegő motivációs levelet olvasni. Az igényesség – a motivációs levél esetében is – elengedhetetlen.
A motivációs levél tartalma
A megírás előtt érdemes tájékozódni a cégről, valamint észben tartani azokat a feladatköröket, amelyeket az álláshirdetésben megjelölt a munkáltató vagy megbízottja. Ezek alapján fogalmazzuk a levelet úgy, hogy abból kiolvasható legyen, miért jó a cégnek, ha személy szerint minket alkalmaznak. A levél elején tegyünk említést arról is, hol bukkantunk a hirdetésre.
A feladatokat szem előtt tartva emeljük ki készségeinket. A pontos, ugyanakkor tömör és velős megfogalmazás felkelti a HR-es kolléga érdeklődését, azonban a kacifántos, terjengős mondatokban elvész a lényeg, ráadásul az olvasó figyelme is könnyen lankad, pláne egy toborzást végző személynél, aki naponta több tíz önéletrajzot és motivációs levelet olvas el. Az általános sablonok helyet a pozíció szempontjából fontos készségeinket kapcsoljuk össze a korábbi munkahelyen, projektmunkában szerzett tapasztalatunkkal. Például: „Korábbi munkám során gyakran használtam a táblázatkezelőt heti kimutatások készítésére.” Amennyiben van hobbink, és az összefüggésben áll egy-egy készségünkkel, ne habozzunk megemlíteni legalább egy mondat erejéig. Mivel a motivációs levél személyiségünkről is képet ad, soha nem lehet tudni, hogy egy hobbi kapcsán milyen pluszt nyújthatunk a cégnek.
A motivációs levél stílusa
A hangvétel legyen személyes, ne túl hivatalos, de baráti sem. Célszerű olyan stílusban írni, ahogyan egy állásinterjú kezdetén megnyilatkozunk, de jó ötlet az élő beszéd fordulatait is követni. A túl hivatalos vagy nyakatekert megfogalmazás egyrészt viccesnek hathat, másrészt felesleges is. A személyesebb hangvétellel megnyerhető egy állásinterjú, míg a túlságosan hivatalos megfogalmazás merevséget sugall.
Ha tükrözi a motivációs levél a személyiségünket, és nyilvánvalóvá válik belőle az összes –a cég számára is értékes – készségünk és képességünk, minden bizonnyal lehetőséget fogunk kapni egy személyes interjúra is.
Friss álláshirdetésekért továbbra is figyeld a www.varpalotainfo.hu oldalát, vagy kövesd be Facebook oldalunkat illetve iratkozz fel hírlevelükre hogy az elsők között megkapd az újságot már csütörtökön!!!!
Legfrissebb állásajánlatainkért csatlakozz csoportunkhoz ITT
Ide kattintva ingyen önéletrajz mintát tölthet le, hogy biztosan sikerrel vegye az első akadályt!!!
Ha segítségre van szükséged a képességek, készségek kitöltése terén innen nyugodtan gyűjthetsz információkat.