A testünkön levő tetoválás és piercing nem botránkoztat meg senkit manapság. Nem volt ez mindig így. Évtizedekig tiltólistán volt, mert a szabadság és önkifejezés eszközeként használták a 60-as években, így mint lázadási megnyilvánulás, el is terjedt. Más idők járnak, a varratás most is egyfajta önkifejezés, a társadalmi vagy vallási hovatartozást mutatja, az élet egy-egy újabb szakaszának a kezdetét vagy viselőjének társadalmi helyzetét, lelki kötődését jelezi.
Befolyásolja az álláskerresést a piercing és a tetoválás?
A testékszerek és tetoválások hosszú időn keresztül automatikusan ki is zárták viselőjüket bizonyos munkakörökből. A helyzet sokat változott,viszont vannak szakmák, ahol a bizalom nagyon fontos, és ennek elnyeréséhez bizony a külső is számít. Ez természetesen olyan munkakörökre igaz, ahol ügyfelekkel kell személyes kapcsolatba kerülni, pl. az értékesítőknél, személyes ügyfélszolgálaton,repülő társaságoknál, orvosoknál, stb..Nemcsak azokra gondolok, ahol egészségügyi vagy munkavédelmi okokból tilos például az ékszerviselés, hanem az önkifejezés ilyen módjaihoz kapcsolódó előítéletekre is..Sok esetben magát a munkáltatót nem zavarná a tetkó vagy piercing, viszont az ügyfeleit igen. Sokaknál a mai napig rossz dolgokat idéz meg, hiszen pár emberöltővel ezelőtt még a bűnözők védjegyeként szolgált.
Beszélnünk kell az emberi tényezőkről is
Szerintem a tetoválást viselőknek kellene a tetoválás előtt elgondolkozniuk arról, hogy ez bizony hátrányokkal is járhat. Gyakran egy munkaadó kizárólag a saját ízlése miatt utasít el egy tetovált/piercinges munkavállalót, ez egyértelműen diszkrimináció, azonban el tudja annyival intézni, hogy nem volt az illető szimpatikus. Jobb esetben nem kizáró ok a felvételhez, de kikötik, hogy a munkaidő alatt takarva kell lennie, vagy az ékszert munkában nem viselheti. Megkérdezhetik pl. “milyen és mekkora tetkó?” az a “piercing hol van és mennyi?”. Bizony, nem ugyanaz a helyzet, amikor valakinek a teljes karja, nyaka látványosan ki van varrva, vagy csak a hátán van egy tenyérnyi tetoválás, és mivel az illető irodai dolgozó, kicsi az esély, hogy bárki is meglátja. Ezek miatt is érdemes a tetoválást vagy a piercinget olyan testrészen viselnünk, ami ruhával takarható. (Lehetőleg ne garbóban kelljen végignyomni a nyarat is)
Jó hír is van a piercing és tetoválást bővítők táborának:
Azért azt látjuk, hogy manapság mekkora divat a testünket saját képünkre változtatni, millió példa rá a zenei, filmes, művész világban, de komoly politikusok, államférfiak között is. A tetoválás forradalmát éljük, ami nem új keletű (5000éves) de az igényesség terén óriási a változás. A tetováló szalonokban művészi alkotások készülnek, sajnos a művészetük nem marad fent a jövő számára,a testünk, mint munkaterület a múlandóságé. (Talán ezért sem ismerik el és tanítják ezt a szakmát, a grafitizéssel van egy szinten elismerésben) Főképp az Y generáció az aki más nézeteket vall már, és ahol ők dolgoznak zömmel, biztosan nem ezen külső jegyek alapján ítélnek elsősorban. Vannak olyan foglalkozások, ahol kimondottan szeretik az egyediséget, vagyis előnyt jelent egy igényes ám eltérő külsővel rendelkező kolléga.
Szívesen látnak piercinggel/tetkóval:
- szépségiparban
- vendéglátásban
- marketing cégeknél
- sporttal kapcsolatos pozícióknál,
- a projektcégeknél
- és az IT területén.
Csatlakozz hozzánk a legfrissebb állásajánlatokért csatlakozom
Összességében kimondhatjuk, hogy napjainkban érdemes lenne a munkáltatóknak „haladnia a korral”, és kevesebb hangsúlyt fektetni a munkavállalók megjelenés szerinti diszkriminálására, ezzel szemben lényegesen többet a valódi értékeikre, lehetőségeikre, hiszen nem engedhetik meg maguknak a tehetségek kizárását, főleg ha szakképzett emberekről van szó. A legfontosabb, hogy önazonosan tudjunk álláskeresés közben is viselkedni. Nem kell megtagadnunk magunkat! A tetoválásokat, piercingeket hangsúlyozni nem érdemes, de rejtegetni sem kell, hosszabb távon úgyis egy olyan munkahelyen fogjuk jól érezni magunkat, ahol elfogadnak bennünket, akár tetoválásokkal, piercingekkel együtt.