Mi a különbség a Mikulás és a Télapó között? Köztudott, hogy december 6-án képzeletbeli, piros ruhás, nagy fehér szakállú öregember visz ajándékot a jó gyerekeknek. A kedves figurához minden országban különféle hagyományok kötődnek, sőt elnevezéseiben is különböznek.
De vajon miért van két neve?
A Mikulás, bár kitalált személy, szorosan kötődik a keresztények Szent Miklós alakjához. (A Miklós név szlovák változata Mikuláš, innen ered a Mikulás kifejezés.) Szent Miklós egy római provincia püspöke volt a 4. században. Emberséges és adakozó püspök volt, mindenkin segített, akin tudott. A pénzből, amit szülei házáért kapott, szegényházakat létesített a nincsteleneknek, akiknek nem volt hol lakniuk. A gyerekeket, akiknek nem voltak szülei, árvaházakba gyűjtötte, hogy biztonságban nevelkedjenek, és legyen ételük. Egész életét és vagyonát a szegények és a gyerekek megsegítésének szentelte, mégis egyetlen apró cselekedete miatt vált világszerte ismertté.
A népszokás, miszerint december 5. éjjelén, 6. hajnalán meglátogatja a gyerekeket, és kisebb ajándékokat tesz a lábbelikbe, bő egy évszázadra tekint vissza hazánkban. Manapság azonban az elfogadott nézet az, hogy a jóságos Mikulás Lappföldön él, onnan indul útjára a rénszarvasok által húzott szánján.
Télapó: kéményen keresztül érkezik
A Télapó Amerikában, Franciaországban és a nyugati keresztény világban érkezik a kéményen keresztül és általában karácsonykor. Éppen ezért ő az, akinek a zoknikat kiteszik a gyerekek a kandallóra. Sokan azért is keverik őket tévesen, mert kinézetükben hasonló. Az 1950-es években kezdett el begyűrűzni és elterjedni a Télapó elnevezés, ami tulajdonképpen azért lehetséges, mert az információáramlásnak köszönhetően összemosódtak a különböző kultúrák hagyományai.
A bojtos sapkás Télapót Magyarországon is összemosták a Mikulás alakjával. Ő az, aki a kéményen keresztül érkezik a lakásba, szánját rénszarvasok húzzák, és az Északi-sarkon lakik. Ugyanakkor a Télapó eredetét tekintve nem a keresztény néphagyományban meghonosodott figura.
A karácsonyi Télapót könnyű összekeverni a december 6-án érkező a Mikulással, mert ő is megajándékozza a gyerekeket, mint a valóságos Szent Miklós, akiről a legendák szólnak.
A különbség az, hogy míg a Mikulás december 6-án jár, addig Télapó az angolszász országokban karácsonykor hozza az ajándékot. Ma már nálunk is elterjedt szokás, hogy a gyerekek levelet küldenek a Télapónak, a kiscsizmák mellé sütit és tejet raknak, hogy kedveskedjenek az ajándékot hozónak.
Hogy kihez melyikük érkezik, az a családoktól, a saját szokásaiktól függ. A lényeg a szeretet és a boldogság, amit ezek a piros ruhás, nagy szakállú apók magukkal hoznak, mindkettőnek örülnek a gyerekek és ez a lényeg!
Kövesd be Facebook oldalunkat illetve iratkozz fel hírlevelünkre hogy az elsők között megkapd az újságot már csütörtökön!!!!
LÉPJ KAPCSOLATBA VELÜNK, HIRDETÉSED EGYSZERŰEN FELADHATOD A VÁRPALOTAINFÓBA!