A medence vízkezelése házilag
Forró nyári napokon igazi áldás, ha van lehetőségünk és helyünk egy kisebb-nagyobb medence felállítására.
Nálunk is évek óta a kertünk állandó lakója nyaranta egy 366×99 cm-es kör medence, és nem csak az unokák örömére, melyet folyamatosan kezelünk, hogy szép tiszta legyen a víz!
Vízimádók vagyunk, ezt biztosan nem fogjuk „kinőni”, a méretét viszont hamarosan!!
Mi május végén állítjuk, ha ti később is kezdenétek a szezont, az elméleti felkészülés még épp időben van!
Kristálytiszta vizet szeretnél,ezért megtanulnád a medence vízkezelését?
Ha igen, de azt gondolod, hogy túl macera a vízkezelés, írásomra támaszkodva pikk-pakk szakértő leszel és kisújból fogod rendezgetni a medence vizeteket.
Bevallom nekem is sok évig az volt a „természetes”, hogy idővel opálos, és mulymókás volt, ha kellett ezért 3-szor is lecseréltük a vizet egy nyár alatt.
Majd beléptem egy kimondottan medence karbantartással kapcsolatos csoportba, és szép lassan megtanultam kezelni a vizünket. Azóta szezon végéig patika tiszta, és nem egy ördöngősség, büszkék is vagyunk rá!
Összefoglalom mi a lényeg a vízkezelésben és mi kell hozzá.
- Mifelénk kimondottan jó a víz minősége, nem vasas csak kemény.
- Mindenképpen használni kell vízforgató berendezést! Legtöbbször a papírforgatóst adják a medihez, ha nincs lehetőségünk lecserélni homokszűrősre, akkor egy darabig ezzel is megoldható, csak többet kell mennie és a tisztítására is több idő kell szánni. Mennyit is? Rajta van minden vízforgatón, hogy hány liter vizet forgat át 1 óra alatt. Naponta min. 2x át kell forgatni a vizünket, emiatt írtam, hogy ha lehetőségünk van, mindig nagy teljesítményű homokszűrőre ruházzunk be, mert keveset kell mennie, a homokot csak 2-3 évente kell cserélni(vagy üvegtöltetet ami még tovább bírja),és nem kell naponta a papírszűrőt kimosogatni.
- Egy jó szkimmer is gyönyörűen leszedi a lebegő bogarakat, leveleket.
- Ez után jöhet a ph ellenőrzése!
Minden előtt az első és legfontosabb, hogy 6.8-7,4 közé állítsuk be a Ph-t!
Ha nem jó a ph, semmi nem lesz jó!
- Ha magas, akkor mehet bele ph-(vagy 30%-os sósav),
- ha alacsony, akkor ph+(vagy mosószóda).
Higgyétek el, nagyon egyszerű tartani a víz ph-t és nálunk inkább mínuszolni kell, még soha nem lefele ment el.
Ph beállítás után :egy klór sokkot kell csinálni, ami azt jelenti, hogy a klór granulátumból feloldva beleöntünk a vízmennyiségnek megfelelő adagot.
Az úszó adagolóba tegyetek kombi 4 az 1-ben tablettát, ami gondoskodik a vizünk folyamatos klór, algátlanító és pelyhesítő ellátásáról. Erre figyeljünk, ez ne fogyjon ki. Ha szép tiszta a vizünk, akkor 2 naponta egy ph ellenőrzés, és ennyi.
Ha opálosodik, mert :
- sokat fürödtetek
- sokan használtátok,
- vagy naptej ment több bele a testetekről,
- esetleg tartós kánikula van
akkor vissza kell mielőbb hozni a medencevizet!
Írom sorrendben a medence vízkezelését:
- ph ellenőrzés(ha 7,4 fölötti az érték mínuszt bele, vagy sósavat 30%-ost)
- klórsokk újra a klór granulátumból.(dobozon mennyiség olvasható)
- Algaölő és pelyhesítő folyadék bele.
- keringetés, nem fürdünk.(Én este szoktam.)
- Majd lekapcsoljuk és hagyjuk, had végezze a dolgát a beleöntött vegyszer. Pár óra múlva (mi reggel szoktuk), láthatjuk, hogy a víz letisztult és a pelyhesítőnek köszönhetően az alján finom réteg ül. Na, ezt kell óvatosan kiporszívózni, akár slagos megoldással. Ezután járassátok minél többször a keringetőt, hogy kiszűrhesse ami maradt. Mi a kimenő ágra egy frottír fehér zoknit is teszünk, hogy a nagyon finom szennyeződést, ami átjut a vízforgatón ott felfogja.
Mi már nem rakjuk el télre a medence testet, mert szerintem lényegesen egyszerűbb téliesíteni, mint minden évben elpakolni, veszélyeztetve a medence test épségét.Ha te is így teszel, ez a cikk segítségedre lehet tavasszal, az újraindításkor!
https://www.facebook.com/groups/152517778869409
További kellemes pancsizást nektek!
Kövesd be Facebook oldalunkat illetve iratkozz fel hírlevelünkre hogy az elsők között megkapd az újságot már csütörtökön!!!!
LÉPJ KAPCSOLATBA VELÜNK, HIRDETÉSED EGYSZERŰEN FELADHATOD A VÁRPALOTAINFÓBA!