Babád lábai kis pogácsák
Amikor világra jön egy kisbaba, még nagyon sok mindenben másként működik a szervezete, így a lába sem olyan, mint egy nagyobb gyereké. A baba lábának boltozata még nincs kialakulva, miért is lennének, hisz a pici még nem tud járni, a boltozat pedig a járás során alakul ki. Ezen kívül a cuki kis talpacskákat vastag zsírpárna is borítja, a teljes talp érintkezik a talajjal.
A szülőknek 3 tábora szokott lenni a babák fejlődésével kapcsolatban:
- az első csoport mindent túlaggódik, eleget tud-e a babája, nem kellene már többet tudnia stb.
- a második csoport akik, teljesen lazán fogják fel a gyermek fejlődését, majd kialakul magától és mindent hagy a maga útján menni
- a harmadik csoport az „óvatos duhajok”, akik utánanéznek, hogy mikor mit „kell” tudnia a babának fejlődés szempontjából, de nem parázzák túl, hanem inkább utánanéznek, milyen gyakorlatokkal segíthetnek vagy fejleszthetik a kisbabájukat
Babák lábtornája
Később, amikor a pici már elkezd járni, olykor befelé fordulhat a sarka, ez azonban ilyenkor még természetes, nem kell aggódni. Az egészséges fejlődéshez nagyon fontos a rendszeres mozgás, a lábtorna és az, hogy amikor már jár a pici, minél többször legyen mezítláb, természetesen csak akkor, ha az időjárás is megfelel a mezítlábaskodáshoz.
Fontos, hogy a babákat ne siettessük, hogy álljanak fel, hagyjuk meg a természetes fejlődést. A kisbabák 7 hónapos korukban már javában másznak négykézláb és fel is tudnak állni, kapaszkodva járni és akár önállóan járni is.
Cipőt akkor vegyük nekik, amikor már önállóan járnak. Amikor még csak tanulják a mozgást, totyognak, akkor otthonra vegyünk nekik tapadós-gumis talpú zoknit vagy babacipőt, ami rugalmas, szellőző anyagból van. És persze figyeljünk arra, hogy minél többet járjanak mezítláb.
Egy év után milyen a babák lába?
Egyéves koruk körül a kicsiknek még mindig telt a talplenyomatuk, a lábuk pedig O-alakú, a boltozatuk fejletlen. Ez majd az izommunka során alakul ki, az aktív izmok a lábat alkotó csontokat majd kiemelik a boltozatba, így biztosítva az ideális alátámasztást az egész testnek. Ehhez hagyjuk, hogy a gyerekek maguktól tanuljanak meg felállni, járni.
Legyünk türelmesek és tudatosítsuk magunkban, hogy az egész test izomzatának időre van szüksége, hogy felkészüljön a járásra, állásra.
Az O után jön az X
Másfél éves korukban a babák O-lábából X-alakú lesz, ekkor már kialakulóban van a hosszanti boltozat, a térd befelé áll. Megerősödnek a talpizmok. Ilyenkor fontos, hogy sima és kemény felületek mellett a gyerekek megismerjék a rugalmas, egyenetlen felületeket is. Ebben az életkorban is fontos, hogy ne siettessük őket, hagyjuk, hogy annyit és úgy mozogjanak, ahogy szeretnék, saját ütemükben.
A cipővásárlásnál pedig olyan rugalmas talpú lábbelit válasszunk, ami lépésnél jól gördül; a szára pedig kellőképpen magas és erős ahhoz, hogy a gyermeknek stabil tartást biztosítson.
Egyedi gyermekcipők az első lépésektől
Három és hét éves kor között alakul ki az egyenes láb, amikor a combok és a bokák is összeérnek, ilyenkor fokozatosan kirajzolódik a talp harántboltozata, nem teljes tehát már a talp. Ilyenkor a szülőknek érdemes megfigyelni a gyerekek járását, azt, hogy nem dől-e befelé a bokájuk, nincs-e lúdtalpuk, és ha valami gyanús, akkor érdemes felkeresni egy szakembert.
Számos gyógytornász kifejezetten kisgyermekek fejlesztésére specializálódott: ők egy vizsgálat során megfelelő tanácsokkal tudnak ellátni bennünket, tornát vagy egyéb terápiát javasolhatnak, adott esetben pedig szakorvoshoz irányítanak bennünket, ha szükséges.
” Az időbenészrevett probléma sokkal könnyebben kezelhető.
Ha szeretnél még babás cikkeket, ITT találsz!