Mindenki környezetében előfordul olyan ember aki horkol, és megzavarja a másik alvását, ezzel fáradtságot okozva mind magának, mind a mellette alvónak. Cikkünkben utána nézünk, hogy mi is az a horkolás, mi okozhatja és hogyan tud tenni a horkolás csökkentéséért.
Mi a horkolás?
Alvás közben kialakuló, felső légutak szűkületét jelző hang. A felső légutak lágy szöveteinek a rezgése okozza ezt a hangot. Ennek helye lehet a garatban, de nagyban rontja a helyzetet, ha az orrüregben található.
Mi okozhatja?
- túlsúly
- laza szájpad
- nyelvgyök hátraesése
- duzzadt nyálkahártya
- megnagyobbodott uvula
- allergia
- orr-polip
- orrsövény-ferdülés
- megnagyobbodott orrkagylók
A horkolás okát érdemes orvosi vizsgálattal kideríteni, hiszen számos egészségügyi kockázat állhat a háttérben. Lehet jóindulatú, amikor csak a kellemetlen zajt egy esztétikai probléma okozza, de lehet akár kóros is. Ilyenkor beszélhetünk az alvási apnoéról.
Az alvási apnoé tünetei:
- hangos felkorkantás
- légzéskimaradás
- szabálytalan horkolás
- nappali aluszékonyság
Akár jóindulatú, akár kóros elváltozás okozza, szükséges szakorvoshoz fordulni vele, hogy a horkolást csökkenteni lehessen. Miután felkeresett egy szomnológust, fül-orr gégészt vagy alvásszakértőt, valamilyen műszeres vizsgálatot fog javasolni. Ez lehet egy hazavihető készülék, vagy bennalvásos poliszomnográfia. A vizsgálat eredményétől függ a további kezelés.
Tippek a horkolás csökkentésére:
- Ha túlsúly okozza, akkor a diéta hosszabb távon segíthet a csökkentésében.
- Ha orrdugulás idézi elő, akkor a szobában lévő páratartalom megnövelése kezelheti, hiszen a túl száraz levegő kiszárítja az orrnyálkahártyát, így a horkolás csökken vagy akár le is múlik.
- Jóindulatú horkolás esetében több webshop kínál lehetőséget a horkolás csökkentésére:
- orrdugó
- orrcsipesz
- orrgyűrű
- orrtágító
- állpánt
- spray
- mágneses horkolásgátló
- horkolás elleni tapasz
- mellkas öv
- Súlyosabb esetben pedig számos klinika nyújt segítséget kisebb műtéti beavatkozással a horkolás csökkentésére vagy megszüntetésére, illetve vágás nélküli úgynevezett invazív fájdalommentes eljárással.
A horkolás csökkentésére vagy megszüntetésére több műtétmentes eljárás létezik. Például a fogsorra helyezhető harapásemelő sín, vagy az ún. pozitív nyomású légsínterápia, illetve lézeres terápia. Bármelyiket megoldást is választja a későbbiekben, előtte mindenképpen keressen fel egy szakorvost vagy ezzel foglalkozó speciális klinikát, ahol a vizsgálatoka után pontos képet kaphat a horkolás eredetéről és kezeléséről.
Kövesd be Facebook oldalunkat illetve iratkozz fel hírlevelünkre hogy az elsők között megkapd az újságot már csütörtökön!!!!
További érdekes cikkeket olvasnál?