Eleinte a zsírkréta használata szülői felügylet mellett ajánlott, hiszen ha leharap belőle egy darabot, az akár fulladást is okozhat. Ezenkívül nagyon mókás, és hasznos tevékenység a babánkkal való együtt rajzolás.
A gyermek firkálgatása megelőzi a beszédet, és ehhez a firkálgatáshoz először zsírkrétát érdemes használni, hiszen a ma készült legtöbb ilyen eszköz már nem tartalmaz káros anyagot, így bártan a kezébe adhatjuk, sőt az sem baj, ha esetleg megrágja.
Szakértők szerint 14 hónapos kortól ajánlott a zsírkréta használata gyermekünkkel, mert a finommorotikájának fejlődése alapján 12-18 hónapos kora között már képes arra, hogy marokra fogja és firkálgasson vele.
Milyen zsírkréta fajták vannak most a piacon?
Kategorizálhatjuk a zsírkrétákat:
– vastagságuk
– alakjuk
– színpaletta alapján.
A kicsik kezébe a vastag zsírkrétát érdemes először adni, és elég ha a 6 színből állót vesszük meg. Aztán 2-3 éves kor körül, amikor már nem csak firkálnak vele, hanem előkerülnek a színezők, vagy már kezdetleges rajzok is készülnek vele, hasznos ha vékonyabb és több színből álló készletet választjuk.
Számos leleményes javaslat van a neten a zsírkréta használatára, nézzünk meg néhányat, amit otthon is lehet a gyermekkel közösen tevékenykedve csinálni:
1. Maradék zsírkréta használata/hasznosítása
A Youtuben és Pinteresten rengeteg kreatív ötletet találhatunk a zsírkréta használatára, hoztam néhányat belőle:
- Ilyen például a színes karácsonyi gömb készítése. Az első lépés, hogy vegyen elő egy átlátszó karácsonyi gömböt (ne hőre olvadó legyen), és vegye le a csonkot a tetejéről. Második lépésként dobjon bele néhány zsírkréta darabot és kezdje el hajszárítóval melegíteni. Amíg melegíti, folyamatosan mozgassa a gömböt körbe-körbe. Az eredmény egy meseszép márványozott karácsonyfadísz
- Gyertya készítés maradék zsírkrétából: Első lépésként a papírborítást kell eltávolítani a zsírkrétáról. Ezután egy pici üvegbe, ez lehet akár bébiételes üveg vagy kiürült arckrémes tégely is, gyertyakanócot helyezünk, melyet pár csepp viasszal akár rögzíthetünk is az üvegcse aljára. Harmadik lépésként pakolja tele a zsírkréta maradékokkal az üveget (ha nem teszi tele, érdemes kirögzíteni a kanócot az üveg szájánál valamivel, így biztosan nem fog a kanóc letűnni olvadás közben) és tegye a sütőbe 200 fokra. 15-20 perc olvasztás után már kész is a gyertya.
2. Karckép készítése zsírkréta használatával
Ez a technika már fejlettebb kezeket igényel, ezért inkább iskolás korosztálynak ajánlott.Bármilyen ünnepre készíthet gyermeke ezzel a módszerrel ajándékot. Karácsonyra, húsvétra vagy Anyák napjára is. Húsvétra lehet tojásformájú a rajz, Anyák napjára pedig mondjuk virág alakú.
Karckép készítése:
- Vágja ki a sablont a kívánt formára.
- Használjon különböző színű zsírkrétákat és színezze ki vele a képet.
- Fesse le a képet fekete (vagy valamilyen sötét) színű temperával.
- Hagyja megszáradni.
- Amíg szárad, addig készítse elő a hurkapálcát a karcoláshoz. Érdemes egy kicsit megfaragni a végét egy körömreszelővel.
- Miután megszáradt a tempera, jöhet a különböző minták karcolása a sablonon.
Az interneten megszámlálhatatlanul sok koncepció létezik a zsírkréta használatára, amivel egy esős délutánon a gyermekkel együtt alkothat.
Kövesd be Facebook oldalunkat illetve iratkozz fel hírlevelünkre hogy az elsők között megkapd az újságot már csütörtökön!