Az orvosi ügyelet nem háziorvosi rendelés!
Az orvosi ügyelet NEM helyettesíti a háziorvosi rendelést, hanem alapvetően a háziorvosi rendelési és rendelkezésre állási időn kívüli időszakában lát el, sürgős, egészségügyi beavatkozást igénylő megbetegedéseket. Vannak olyan esetek, amikor elkerülhetetlen az azonnal orvosi beavatkozás. De hogy mikor forduljunk az orvosi ügyelethez, mikor hívjunk mentőt és egyáltalán, melyek azok az esetek, amikor egészségügyi szakemberre van szükségünk, azt sokan nem tudják.
Az orvosi ügyelet egy kötelező feladatellátás, Várpalotán is a nap 24 órájában elérhető a központi háziorvosi ügyelet. Ennek feladata az alapszintű sürgősségi ellátás, és itt a hangsúly a sürgős szón van. Tehát ha épp nem volt időnk rendelési időben elmenni a háziorvosunkhoz egy vizsgálatra vagy egy gyógyszert felíratni, akkor ne keressük fel az ügyeletet.
Mikor hívjunk mentőt?
Alapvetően akkor, amikor életveszély van. Tehát ha valaki nagy mennyiségű vért veszít, nem kap levegőt, eszméletvesztés után nem tér magához, a fájdalma csillapíthatatlan. Ha baleset történt, ha súlyos sérülést tapasztalunk, vagy ha nem tudunk kommunikálni a beteggel, akkor a mentőket értesítsük. Ilyenkor fontos, hogy a 112 segélyhívót hívjuk fel és pontosan válaszoljunk a feltett kérdésekre, határozzuk meg a helyet, ahol tartózkodunk és a beteg tüneteit is.
Az orvosi ügyelet hívása
A fentiekből is látszik, hogy az orvosi ügyeletnek egész más feladata van. Az orvosi ügyeletet akkor kell hívni, ha nincs életveszély. Az ügyeletes orvos ellátja a beteget és szükség esetén beutalja az illetékes kórházba. Nem szállít beteget, röntgengéppel nem rendelkezik a törések vizsgálatára és semmiképp nem szabad úgy az ügyeleti rendszerre tekinteni, mint éjjeli háziorvosra. Tehát igazolást, táppénzes papírt nem ad ki, és beutalót sem ír fel.
Előbb telefonáljunk!
Sok esetben az ügyeletes orvos telefonon is tud segítséget nyújtani, tehát érdemes felhívni, mielőtt elmennénk az ügyeletre. Az orvos meg tudja ítélni, hogy az újonnan fellépett panasz mennyire súlyos, ha pedig úgy ítéli meg, hogy további kezelésre van szükség, akkor beutalhat egy kórházba. Jó tudni, hogy ha a panaszaink már több napja fennállnak, akkor ne várjuk meg, míg annyira rossz lesz a helyzet, hogy éjszakai ügyelethez kell fordulnunk.
Hogy kerüljük el, az orvosi ügyeletet?
Figyeljünk tehát egészségünkre, gondoskodjunk arról, hogy a tünetek megjelenésekor már utánajárunk a problémának. Ezzel tehermentesítjük az ügyeleti rendszert is és saját magunknak is jót teszünk fele. Ne várjuk meg, míg elviselhetetlenné válik a fájdalom. Ha indokolt esetben van szükségünk az orvosi ügyeletre, a Várpalotainfón a Közérdekű információk menüpont alatt megtaláljuk az orvosi ügyelet elérhetőségeit is, de ugyanígy tájékozódhatunk arról is, hogy épp melyik az ügyeletes gyógyszertár.