Itt az ősz, kezdődnek a légúti megbetegedések. Az bölcsödei, óvodai nevelési év és az iskolai tanévkezdés időszakában, amikor a gyerekek visszakerülnek a közösségbe, igen gyakori, hogy felütik a fejüket a különböző tünetek:
- torokfájás
- köhögés
- hasmenés
- hányás
- hőemelkedés
- láz
Milyen tünetekre kell figyelniük a szülőknek és mikor kell orvoshoz fordulni>>Utána olvasnék
Gyermekorvosok Várpalotán, ha légúti megbetegedést tapasztalunk
A Várpalotán élők a varpalotainfo.hu weboldalon keresztül tájékozódhatnak arról, hogy az egyes gyermekorvosok mikor rendelnek. Ezt a honlapon a Közérdekű információk menüpont alatt lehet megtalálni. Ugyanígy itt tudunk tájékozódni arról is, hogy melyik az ügyeletes gyógyszertár, amire szintén szükségünk lehet, ha nyitvatartási időn túl van szükségünk valamire. Egyéb egészségügyi ellátásokról is hasznos információkat találunk, például a fogorvosok rendelési idejéről, vagy akár a szakrendelésekről. Azt is megtudhatjuk, hogy hogy kell tüdőszűrésre vagy épp vérvételre időpontot kérni.
Torokfájás, hányás, hasmenés
Amikor a gyerekek visszakerülnek a közösségbe, általában egy-két napon belül már megjelennek az első betegek. Tüsszögés, torokfájás, köhögés – általában így kezdődik, a bölcsi vagy ovikezdés, tanévkezdés után a légúti vírusbetegségek száma igencsak megnő. Fontos, hogy amikor már megjelennek a tünetek, ne engedjük a gyerekeket közösségbe, mert ilyenkor egyrészt megfertőzik a társaikat, másrészt pedig a gyermek is lassabban gyógyul és nem is érzi jól magát. Megelőzni nem igazán lehet ezeket a fertőzéseket, azonban azért nagyon sokat tehet a szülő, hogy a gyermek immunrendszere leküzdje a vírusokat.
Immunerősítés a légúti megbetegedések ellen
Egy erős immunrendszerű gyermek akár tünetek nélkül is megúszhatja az iskola- vagy óvodakezdést. Ennek alapjai pedig a kiegyensúlyozott, minőségi táplálkozás, a megfelelő vitaminbevitel és a nyugodt, elegendő mennyiségű alvás.
Hogyan csináljuk?
- Egyen elegendő zöldséget és gyümölcsöt. Tudom ezt mondani könnyebb, mint „megetetni” néhány gyermekkel. De azt gondolom, hogy minden szoktatás és minta kérdése. Ha azt látja a gyerkőc, hogy a szülő is mindennap fogyaszt legalább 1x zöldséget ÉS gyümölcsöt, akkor ezt fogja követendő példának tekinteni egy idő után. Ha mégsem akarja nyersen megenni bármelyiket, akkor csempésszük bele neki valamibe. Például egy joghurtba (körtét), vagy egy babacsintába (banánt).
- Vitaminok: a gyermekorvosok többsége nem híve a szintetikus vitaminoknak, de tapasztalatból tudom, hogy igenis normális mennyiségben hatékonyak. Manapság már rengetegféle vitamin készítmény elérhető, melyet a gyerekek szívesen vesznek magukhoz akár gumicukor, akár rágótabletta, akár csoki, akár folyékony formában.
- Alvás: minden korban fontos a megfelelő alvás mennyisége és minősége. Azt gondolom, hogy ez a szülő felelőssége, hogy mennyit alszik gyermeke.
Sokat segít a rendszeres testmozgás is, különösen ügyeljünk erre az iskolakezdéskor, amikor az egész napos egy helyben ülés bizony megviseli a gyerekek szervezetét is. Nem is beszélve arról, hogy milyen jó hatással van az emberi szervezetre a szabadan töltött idő.
Mindezek mellett a megfelelő higiénia is nagyon fontos. Tehát szoktassuk rá a gyerekeket, hogy az iskolában is rendszeresen mossanak kezet étkezés előtt és mosdóhasználat után. Ha pedig a gyerek köhög, takarja el a száját, tüsszentésnél használjon zsebkendőt, így megelőzve, hogy a fertőző cseppek a levegőbe kerüljenek.
Ezeknek az egészséges szokásoknak a kialakításával nemcsak önmaga egészségét védi meg a gyermek, hanem a közösségért is nagyon sokat tesz.