A babahordozókra is érvényes az, ami a legtöbb (használati) tárgyra: zavarba ejtően nagy a választék – sokféle eszköz, sok gyártó, sok eltérő vélemény. Nehéz a választás, és tapasztalatból írom, hogy nem mindig a legszebb, leghangzatosabb mondatokkal hirdetett holmi a legjobb.
Az elején szeretném tisztázni: olyan hordozóeszközt nehezen találni, ami kompromisszumok nélkül végigkíséri a gyermek hordozós korszakát – valahol mindig engedni kell az elvárásokon (viszont véleményem szerint két eszközzel vagy egy jól megválasztott szövött kendővel már jól lefedhető ez az időszak)
Ebben a bejegyzésben bemutatom az itthon elérhető babahordozó eszközök típusait. Írok a jó tulajdonságaikról, de a korlátaikat sem hallgatom el. Tanácsadásaim során fontosnak tartom, hogy mindig az adott család igényeit felmérve, együtt találjuk meg a megfelelő megoldást a hordozásban. Nincsenek kőbe vésett szabályok, én soha nem fogom azt mondani, hogy én „ezt a hordozót nem ajánlom csak x hónapos kortól és csak akkor ha a babád már ezt meg azt tudja csinálni (ha már önállóan ül, ha már tartja a fejét…stb)” Hiszem, hogy mindenki számára van jó megoldás a hordozásban.
Amit még fontosnak tartok megemlíteni az az, hogy lehetőség szerint ne vegyetek olyan babahordozót, amit korábban nem próbáltatok, a fent leírtak miatt is. Ami a „szomszédnak” kényelmes, az nem biztos, hogy neked is, ami neki egyszerű, lehet neked a harmadfokú egyenlettel ér fel és fordítva. A babahordozó klubokban sokféle eszközt próbálhatsz: a tanácsadók segítenek rád és a babádra állítani a hordozót, megtapasztalhatod, milyen hordozni a babád a különböző hordozóeszközökben. Itt Várpalotán olyan szerencsés helyzetben vagyunk, hogy a közeli két megyeszékhelyen is van hordozós klub, és Csetényben pedig egy szuper kölcsönző is működik.
1.Rugalmas kendők
A rugalmas kendők nagyrészt pamutból készült, átlagosan 5-5.4 m hosszú kendők. Nevük elárulja legfőbb tulajdonságukat: a rugalmasságukat, ami lehet egy-és többirányú. Az egy irányban rugalmas kendők hosszanti irányban, a minden irányban rugalmasak ezen felül keresztirányban és átlósan is nyúlnak. Az, hogy egy adott rugalmas kendő milyen, úgy a legegyszerűbb megállapítani, hogy a kezünkbe vesszük és elkezdjük húzni. A gyártók nem szokták feltüntetni a rugalmasság irányát -az összetétel lehet még árulkodó, a pamut mellett elasztánt, lycrát tartalmazó kendők azok, amik minden irányban nyúlnak.
A két típus közti fő különbség az, hogy a minden irányban rugalmas kendők azok, amelyeket előre meg lehet kötni, hiszen „nyújthatóak” addig, amíg a babát a kötésbe tesszük, ezután szépen rásimulnak a baba hátára. Az, hogy nem kell mindig oldani, újrakötni a kendőt, nagy segítség lehet akkor, ha gyorsan ki-és vissza kell tenni a babát a hordozóba. Nekem akkor volt ez a tulajdonsága hasznos, amikor autóval mentem valahová. Otthon magamra kötöttem a kendőt, a parkolóban így nem kellett tekergetnem az 5 méter anyagot, hanem csak beletettem a babát az előre elkészített „bugyorba”, majd dolgunk végeztével könnyedén ki tudtam őt venni és már indulhattunk is haza.
A rugalmas kendőket mindig három rétegben kell megkötni, így tudják a kisbabát megfelelően tartani (belül zsebes, illetve kívül zsebes kötésben), emiatt nyáron nem a legideálisabb választás, ha mégis ragaszkodunk a rugalmas kendőhöz, fokozottan figyeljünk arra, hogy ne öltöztessük túl a babát, és folyamatosan pótoljuk neki a folyadékot (a nyári babahordozásról itt írtam bővebben)
Népszerűek a középen rávarrott dekoros rugalmas kendők. Ezek ugyan szépek, de a dekor anyag általában nem úgy nyúlik, mint a rugalmas kendő, így korlátozza a rugalmasságot, valamint a varrás is gyengítheti az anyagot, rövidítheti annak élettartamát.
A rugalmas kendők nagyjából 6-9 kilogrammos súlyig kényelmesek, ha a következőket tapasztaljuk, akkor érdemes elgondolkodni a hordozóváltáson:
- ha a baba súlya alatt megnyúlik a kendő
- ha a baba rugózik a kendőben (amikor sétálunk, érezzük, hogy ide-oda mozog benne)
- ha kényelmetlen a hordozó személynek a korábban kényelmes kendő, nehéznek érzi benne a babát, megfájdul a dereka, gátizmai
Összességében tehát a rugalmas hordozókendők az első néhány hónapban tehetnek jó szolgálatot, egyszerű használatukkal, hosszuk ellenére könnyű kezelhetőségükkel jó ugródeszkái lehetnek a későbbi hordozásnak.
A következő részben a szövött-és a karikás kendőkkel szeretnélek megismertetni benneteket, tartsatok velem legközelebb is! Ha kérdésetek van, keressetek bizalommal az elérhetőségeim bármelyikén.
A hordozás átölel- Dávid Réka hordozási tanácsadó oldala
Beli Buba Babahordozó Iskola oldalán
Írta: Dávid Réka