A klímaváltozás nem annyira újkeletű fogalom, de a környezettel kapcsolatos szorongások igazából az elmúlt évtizedben kerültek előtérbe. Ennek oka lehet a globális felmelegedés, Földünk egyre nagyobb mértékű kizsákmányolása, erőforrásaink megfogyatkozása, mely gyakran jelenik meg a hírekben, sok felnőttben, sőt gyerekben szorongást okozva.
A pszichológusok egyre többször találkoznak olyan házaspárokkal, akik nem mernek gyermeket vállalni, mondván kiszámíthatatlan a klímaváltozás és annak következményei. Serdülőknél szintén jelennek meg hasonló érzések, aggodalmak. Nézzük meg, mit is takar a klímaszorongás és mit tehetünk annak érdekében, hogy magunkban, gyermekeinkben csökkentsük a környezettel, a bolygó jövőjével kapcsolatos szorongásokat.
Mi a klímaszorongás?
A klímaszorongás nem betegség, hanem egy pszichés jelenség, melynek egységes definíciója még nincs. Jellemzően nem érint minden embert egyformán. Az Amerikai Pszichiátriai Társaság úgy definiálja, mint „a környezeti kataklizmától való krónikus félelmet, amely abból fakad, hogy látjuk az éghajlatváltozás visszavonhatatlannak tűnő hatásait, és aggódunk saját magunk és a következő generációk jövőjéért”. Vajon normális reakció-e ez? Ez az, amit jelenleg nem tudunk megítélni, hiszen nem tudjuk mi lesz a végkimenetele a klímaváltozásnak.
Milyen tünetei vannak és kiket érinthet leginkább a klímaszorongás?
A klímaszorongás leggyakrabban álmatlansággal, szédüléses tünetekkel, lehangoltsággal, a dühösség érzésével, étvágytalansággal, állandóan visszatérő negatív gondolatokkal vagy akár pánikreakcióval jellemezhető. Igazából akkor tekintjük kóros reakciónak, ha a szorongás elhatalmasodik valaki élete felett, gátolja a mindennapi tevékenységeiben, akár emberi kapcsolataiban.
Azok, akik érzékenyek a környezetvédelmi témára, de egészséges lelkületűek, és belső harmóniával rendelkeznek, különböző stratégiákkal viszonylag könnyen megküzdenek a helyzettel. Leginkább azok érintettek, akik egyébként is hajlamosak a szorongásra, a depresszióra, kevés megküzdési stratégiájuk van.
A fiatalok talán azért vannak jobban kitéve a klímaszorongásnak, mert úgy érzik, hogy nagyobb valószínűséggel tapasztalják majd meg az éghajlatváltozás hatásait, mint az előző generációk. Ahogy az éghajlatváltozással kapcsolatos hírek egyre felkavaróbbak, a legfiatalabb generáció úgy érezheti, hogy egy megoldhatatlan problémát örökölt. A környezettel kapcsolatos szorongást kiváltó leggyakoribb események:
- Személyes tapasztalatok szélsőséges időjárási körülményekkel, például hurrikánokkal, árvizekkel vagy hőhullámokkal.
- A média megnövekedett figyelme az éghajlatváltozással kapcsolatos tiltakozásokra, ipari balesetekre és a biológiai sokféleség csökkenésére.
- Olyan életmódbeli döntések, amelyek megbánást okoznak a környezetre gyakorolt hatásuk miatt (még akkor is, ha ezek a döntések gyakorlatilag elkerülhetetlenek), mint például a túlzott szemetelés, autóval való közlekedés stb.
Mit tehetünk szülőként, hogy segítsük gyermekeinket a klímaszorongással kapcsolatban?
- Nyílt és őszinte párbeszéd: az egyik leghatékonyabb módja az éghajlati változásokkal kapcsolatos szorongás csillapításának, ha beszélgetünk róla. Hagyjuk, hogy kifejezze, megfogalmazza érzéseit, s fogadjuk el. Éreztessük vele, hogy megértjük őt.
- Gyűjtsünk információkat a klímaváltozásról, mert addig, amíg valamit kevésbé ismerünk, félelmetesebbnek látszik.
- Segítsünk gyermekeinknek, hogy a kontroll érzését éljék át! Kezdjük kicsiben, számos apró dolgot ők is megtehetnek a bolygó védelme érdekében: ültessünk növényeket, vegyünk részt szemétgyűjtési akciókban, kirándulás során vigyük magunkkal a szemetünket, csökkentsük a műanyagok használatát, ne folyassuk a vizet, ne pazaroljuk az ételt.
- Segítsenek nagyobb gyermekeink akár társaiknak is, hogy ők is környezettudatosabban viselkedjenek.
- Lehessen kapcsolatuk a természettel, köztudott, hogy a szabadban töltött idő jótékony hatással van mentális egészségünkre, csökkenti a szorongásokat.
Kovácsné dr. Benkő Anita pszichológus, TSMT terapeuta
www.facebook.com/csodavilagvarpalota
Ha hasonló cikkeket szeretnél olvasni, KATT IDE.